1439 HİCRİ YENİ YIL BAŞLADI

0

20 Eylül 2017 Çarşamba günü akşam ezanıyla birlikte Hicri yeni yıla girdik. Saat 19.14’te Hicrî 1438 yılı sona erdi. Takvimler 1 Muharrem 1439’u gösterdi. Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi ve İstanbul Sosyal Gelişim Derneği, Hicri yılın başlangıcını hatırlatmak ve Hicri Takvim farkındalığını artırmak amacıyla, İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Valide-i Cedid Camii’nde bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe katılım oldukça yoğundu.

Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi ve İstanbul Sosyal Gelişim Derneği, yeni Hicri yılın ilk saatlerinde İstanbul Valide-i Cedid Camii’nde katılımın yoğun olduğu etkinlik düzenledi. Etkinliğin amacı Hicrî 1439 yeni yıl başlangıcını topluma hatırlatmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak.

Etkinlik, 20 Eylül 2017 Çarşamba günü saat 18.30’da başladı. Cami cemaatine, avluda toplananlara ve yolu buradan geçen vatandaşlara aşure ve su ikram edildi. Hicrî takvim ajandası hediye edildi.

Etkinlik süresince cami avlusundaki stantlarda kurulu bilgisayarlar aracılığıyla isteyen herkese “Hicri Doğum Günü Kartı” verildi. İsteyen vatandaşlar stant görevlileri yardımıyla Hicri doğum gününü öğrendi.

Program, akşam ezanından yaklaşık bir saat önce başladı ve yatsı namazına kadar devam etti. Akşam namazının edasından sonra İmam-Hatip Kerim Öztürk, Kur’an-ı Kerim tilavet etti ve Kur’an meali okudu. Sanatçı Ahmet Şahin, Muharremiyeler yani Muharrem Ayı’na özgü ilâhîler ve kasideler okudu. Ardından Yard. Doç. Dr. Yasin Pişgin, Hicrî zaman kavramının Müslüman hayatındaki önemi ve etkilerini anlatan bir konuşma yaptı. Pişgin konuşmasında, Asr Sûresi’nde zamana yemin edilmesinin insanlar için çok önemli bir uyarı olduğunu vurguladı.

İmam-Hatip Hamza Ensaroğlu tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra Üsküdar Müftüsü Dr. Enver Osman Kaan cemaate toplu dua ettirdi. Yatsı namazından sonra program sona erdi.

Hicri takvim, Hz. Muhammed’in (sav) Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç kabul eden bir Ay takvimidir. İslam’ın tüm mesajları, zaman refaranslı İslami kavramlar, Hacc’ın ifası, Ramazan orucunun başlangıç ve bitiş günü, mübarek kandiller, Ramazan ve Kurban bayram günleri, feyiz ve bereket açısından önemli gece ve gündüzler, Hicri takvim esasına göre belirlenir.

 

Share.

Yazar Hakkında

Yorum yaz