Ufuk Aydınlanma Vakitlerinin Gözlemsel Yolla İncelenmesi

0

Din İşleri Yüksek Kurulu ile Atatürk Üniversitesi – Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü arasında “Ufuk Aydınlanma Vakitlerinin Gözlemsel Yolla İncelenmesi” konulu bilimsel işbirliği protokolü 15.08.2017 tarihinde Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü toplantı salonunda Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI ve Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Cenksu ÜÇER tarafından imzalandı.

İmzalanan protokolle, ufuk aydınlığının modern gözlem cihazları ile rasat edilerek Güneş’in yükseklik açısıyla, coğrafi ve atmosferik koşullarla olan ilişkisinin kesin bir şekilde ortaya konulması hedeflenmektedir.

Bunun dışında Diyanet İşleri Başkanlığı, ibadet vakitlerinin doğru bir şekilde tespit edilebilmesi için daha önce ilgili kurumlarla başka bazı projelere imza atmıştır. Bu kapsamda:

1- Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ankara Üniversitesi Rektörlüğü arasında, “Ufuk Aydınlanma (Tan ve Fecir) Vakitlerinin Gözlemsel Yolla Belirlenmesi” konulu bir gözlem projesi 07 Eylül 2011 tarihinde imzalanmıştır.

2- Diyanet İşleri Başkanlığı ile TÜBİTAK arasında Antalya Bakırlıtepe’de ay ve ufuk gözlem ünitesi (AYGÖZ) kurulması ve işletilmesi konusunda 19.07.2017 tarihinde protokol imzalanmıştır.

Share.

Yazar Hakkında

Yorum yaz